Sistemtav Kümes ve Seralarda Evaporatif Ped Soğutama Sistemleri

Kanatlı hayvan çiftliklerinde  ve Seralarda,  evaporatif soğutma peteği, yüksek verimli soğutma gerektiren sistemlerde kullanılır. Pedler birçok farklı soğutma amacıyla kullanılabilir, ancak yüksek hava hızı gerektiğinde özellikle canlı hayvan çiftliklerinin ve seraların soğutulması için uygundur.
Bu özel tasarım, soğutma peteğine (evaporatif ped) yüksek buharlaşma verimliliği sağlarken düşük basınç kaybı ile çalışmasını sağlar.

Kireçlenme minimumda tutulmuştur ve su doğrudan peteğin hava giriş tarafına verildiği için su taşması gerçekleşmez. Buharlaşmanın çoğu burada oluşur. Evaporratif ped kağıtlarımız Selüloz kağıdın özel olarak işlenmesi, kendinden destekli güçlü bir ürün sağlar; yüksek emiciliği ile dekompozisyona ve çürümeye karşı korunmuştur ve bu yüzden de uzun ömürlüdür. Dağıtıcı peteği, sistemin bütününde önemli bir parçadır ve 

her zaman soğutma petekleri ile kombinasyon halinde sipariş edilmelidir. Dağıtıcı peteği, soğutma peteğinin üzerine yerleştirilerek suyun eşit olarak beslenmesini sağlar ve kuru nokta riskini en aza indirir.

Evaporatif Soğutma ped  sistemleri dahilinde bir diğer önemli işlevsel özellik de ortamda dağıtımı yapılan soğuk havanın verimliliği ile alakalıdır. Bu bağlamda soğuk havanın ortama aktarım hızı ya da yönü gibi etkenler, soğuk havanın kullanım verimini doğrudan etkileyen unsurlara arasında yer alırlar. Özelikle kümes ve sera içinde pet kapakları sayesinde kapsamlı özelleştirmelere olanak veren bu sistemler, soğuk havanın karakteristik yapısının kullanıcı tarafından tanımlanmasına da yardımcı olur. Tüm bunlar dahilinde kümes soğuk hava sistemleri, kullanıcıların yukarıda sıralanan tüm kontrol seçeneklerini sağlayan altyapılar olduklarından aşağıda sıralanan kontrol seçeneklerine de olanak verirler:

Soğuk havanın ortama dağılımı

Soğuk havanın belirli bölgelere yoğunlaştırılması

Soğuk hava aktarım yönü

Ani sıcaklık değişimlerinin kontrol altına alınması

Hızlı ve dengeli hava aktarımı

Tüm bu etkenler düşünüldüğünde soğuk hava (evaporatif ped) sistemlerinin; kümes ve sera  gibi alanlarda hava akımlarının nitelikli bir şekilde kullanılabilmesi açısından en verimli seçenekler olduğunu söylemek doğru olacaktır.Bunula birlikte sistemtav evaporatif ped sistemi AQUA MAKER  soğutma ped sistemlerini yakından incelemek fayda olacaktır. Sistemtav evaporatif ped sistemi (soğutma pedleri)  yüksek verimli ped kağıtları kullanılmaktadır. Sistemtav evaporatif  ped kağıtaları

  • Yüksek buharlaşma verimliliği  
  • Üstün ıslatma özellikleri ve su tutucu
  • Islakken düşük basınç kaybı, daha düşük işletme maliyeti sağlar
  • Su taşması olmaz
  • Kendi kendini temizleme-Kireçlenme oranı düşük
  • Güçlü ve kendinden destekli
  • Uzun ömürlü